Bugün dünya kadınlar gününe özel aldım kalemimi elime… Çünkü Peygamber Efendimiz (Sav) der ki; “bir kadını değiştirirseniz toplum değişir, bir erkeği değiştirirseniz sadece kendi değişir”. Bunu izninizle bir metaforla anlatmak isterim. Bir evi inşa ederken temele attığınız malzemeler evin sağlamlığını belirler. Kolonlar güçlendirir, tuğlalar şekillendirir ve dekoratif dokunuşlar ise tamamlayıcı unsurdur o evin oluşumunda. Örnekteki ev diye bahsettiğim toplumdur, toplumu oluşturan temel ise “Kadındır”. Kadınını mutlu ettiğinizde o toplum huzur ve güveni inşa edebilir.

Çünkü kadın insana şekil veren ahlaki unsurları öğreten kopilottur. Toplumu oluşturan bireylere doğru insan olmayı ilk öğreten öğretmendir kadın. Bildiklerini öğrettiği gibi bilemediklerini de hal diliyle öğretendir kadın. Neden mi? Dünyada canlı cansız bütün nesnelerle kurduğumuz ilişkilerin temelinde annemizle kurduğumuz ilişki yatar. Ve yetiştirdiği insana kattığı ahlaki değerler ise “insan olma” “ bireyin kişiliğini oluşturma ve tamamlama “ sürecinde yadsınamaz bir öneme sahiptir. Evi yani toplumu inşa ederken temelde kullandığımız malzemelerin doğruluğu, sağlamlığı ve kalitesi, Kamil insan ve kendini gerçekleştiren olgun bireyler olmamızı sağlar. İşte kadın toplumu inşa eden temel yapıdır.

Örneğimde belirttiğim kolonlar nedir peki? Tabi ki de “Baba” dır. Anne toplumu ayakta tutarken bunu babadan aldığı sevgiyle, ilgiyle ve değerli olduğunu bilmeyle yapar. Çünkü kadınlar bu saydığım duygularla beslenir çiçeğin güneşe, suya, toprağa ihtiyacı olduğu gibi…

Kolonlar yani babalar güçlendirirken evlatlar çoğala çoğala toplumun tuğlalarını oluşturur. Evin dekorasyonu ise artık toplumda yetenek ve becerilerini sergileyen mutlu bireylerin mozaik yapısıyla ürettiği eserlerdir. İşte bu çıkardığımız eserler toplumu toplum yapar. Bu yüzden bir kadını değiştirirseniz toplum değişir, işte bu yüzden mutlu toplum mutlu annelerle oluşur. Mutlu ve huzurlu toplum için annelere ve kadınlara lütfen sevgiyle dokunun… Hem yüreğine, hem dünyasına, hem duygularına dokunun ki değerli olduklarını sadece dünya kadınlar gününde değil her gün hissetsinler.

Sevgiyle kalın